Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Do Instytucji, Organizacji i Mieszkańców Warszawy

            Szanowni Państwo.

            Jak corocznie, w dniu 28 sierpnia 2016 roku, w  niedzielę, obchodzimy Święto Lotnictwa. Od wielu już lat główne obchody Święta odbywają się na Polu Mokotowskim, historycznie pierwszym lotnisku Warszawy, lotniczej ikonie stolicy, pod Pomnikiem Lotników Poległych na wszystkich frontach  II wojny światowej.

W bieżącym roku centralne uroczystości odbędą się w Poznaniu, gdzie skupiony będzie wysiłek organizatorów i zainteresowanie oficjalnych uczestników. Nie do pomyślenia jest, aby w tym dniu w Warszawie otoczenie pomnika było puste i martwe, aby Warszawa zapomniała o swoich lotnikach;  aby zabrakło wyrazów pamięci o bohaterskich żołnierzach podniebnych walk oraz wytrwałej, także niekiedy okupionej ofiarą życia, pracy lotników czasu pokoju - w obronności, gospodarce, sporcie i rekreacji.

            Stowarzyszenia warszawskiego środowiska lotniczego podjęły decyzję kontynuowania chlubnej powinności oddania hołdu twórcom lotniczej chwały. Bez sztywnego programu, bez ceremoniału ale przyjacielsko i serdecznie. O godzinie 12.00 spotykamy się pod pomnikiem lotników, przy Trasie Łazienkowskiej w głębi Parku Pole Mokotowskie  między rondem Jazdy Polskiej a gmachem GUS. Chcemy swoją obecnością, myślą czy wiązanką kwiatów uczcić święto lotniczego trudu i twórców jego sukcesów.

            Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest tradycja polskiego lotnictwa i jego współczesność, do udziału w tym spontanicznym spotkaniu, płynącym z potrzeby serca.  Dołączcie do nas. Zachęcamy do spaceru po Parku, gdyż wcześniej, już o godzinie 10.00, przy Głazie Pamięci Lotniska Mokotowskiego, od ulicy Batorego, odbędzie się również składanie kwiatów.   

            Spotkajmy się !

                                          Zapraszają: Stowarzyszenie Lotników Polskich,
                                                             Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP,
                                                             Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa

Prezes
Stowarzyszenia Lotników Polskich
płk pil. Kazimierz Pogorzelski

28 sierpnia dla uczczenia rocznicy zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r.  obchodzimy w Polsce Święto Lotnictwa. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 r – w 14 rocznice pierwszego lotu bojowego  por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami. W czasach PRL tzw. Dzień Lotnika przypadał 23 sierpnia i wiązał się z rocznicą pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.